Novinky

Kompatibilita jednotlivých výrobků

Dřevěné vláčkodráhy – jak je to se vzájemnou  kompatibilitou různých výrobců ?

Tuto otázku slýchám při přímém prodeji několikrát denně: A bude to pasovat na naše dřevěné koleje z Ikea ( Maxim, Woody…) atd . ?

Odpověď je v podstatě jednoznačná. Ano ! Dá se říct, že až na malé detaily, k sobě jednotlivé komponenty pro dřevěné vláčkodráhy od různých výrobců pasují.

V čem jsou tedy největší rozdíly?
Co se týká jednotlivých výrobců dřevěných kolejí , mají různé koncovky pro zapojení, ale v podstatě se liší pouze v ,,samčí“ části, tedy v tom čudlíku, který má Ikea plastový pružinový, ostatní výrobci pak buď dřevěnou, nebo plastovou kuličku na trnu, či výřez coby součást většinou rovné kolejky. Co se, ale, týká té ,,samičí“ části, tedy té dirky, nebo – chcete-li , výřezu v dřevěné koleji, ten je z 97 % u všech výrobců stejný. Zbylá 3 % se týkají spíše nedokonalého zpracování, či nepřesnosti při výrobě, než jiného systému, či úmyslu.

Další rozdíl bývá v použitém materiálu – obecně platí, že levnější komponenty jsou z měkkého dřeva, nebo z MDF materiálu ( Tesco (Carousel), některé neznačkové dráhy a komponenty), ty kvalitnější potom z tvrdého dřeva (BigJigs, Woody, Ikea, Maxim atd.)
Další rozdíl – velmi nepatrný – je ve výšce ( síle, tloušťce) kolejniček, kdy některé – zejména Woody – je cca o 1 mm vyšší. Ze zkušenosti víme, že je to úplně fuk a nehraje to s ohledem na funkčnost vůbec žádnou roli.

Ještě se nás docela často zákazníci ptají na kompatibilitu s méně známými firmami, jako jsou např. německé Eichhorn či RaKonrad, nebo Americká Thomas and Friends, která má kolejky příčně rýhované. I tyto systémy jsou plně kompatibilní s ostatními. Dokonce i dřevěná verze mašinek a nebo např. depa z pohádek Chuggington je s těmito systémy kompatibilní, přestože je třeba depo celoplastové.

Závěrem ještě jedna otázka, se kterou se setkáváme: Pokud koupím více elektrických mašinek na dálkové ovládání, nebudou se vzájemně rušit?

Nebudou, každá má svojí unikátní rádiovou frekvenci na jiném kmitočtu, takže jich může fungovat několik na jedné dráze zcela nezávisle.

Peterka
Rarasek.com 

Porovnání výrobců, cen a kvality u jednotlivých komponentů.

Porovnání výrobců, cen a kvality u jednotlivých komponentů.

           

O vzájemné kompatibilitě jednotlivých komponentů od jednotlivých výrobců, vyrábějících dřevěné vláčkodráhy, jsme toho napsali již docela dost ( v podstatě jsou komponenty od všech firem – až na vzácné výjimky – vzájemně kompatibilní)

            Nyní si zkusíme porovnat některé výrobce a výrobky. Vezmeme to rychle, nebudu vytvářet žádný elaborát.

            Na našem trhu je v oblasti vláčkodrah 5 velkých výrobců : Brio, BigJigs, Woody, Hape a Maxim. Jsou tu samozřejmě i další, jako Ikea, Bino, Carousel, Lidl atd.a podobně, ale jejich šíře sortimentu je malá, tudíž není nic moc co porovnávat.

            Porovnejme si nejdříve cenu jednotlivých základních komponentů – tedy kolejí, výhybek apod. V tomto případě jsou výrobky všech firem kvalitou a rozsahem srovnatelné, ale jsou v nich veliké rozdíly v cenách. V zásadě platí, že na tyto komponenty určitě doporučuji výrobce BigJigs, případně Maxim. Nemá smysl kupovat stejné díly od Bria, které je klidně i o 50 % i více dražší.

            Opak platí u interaktivních nádraží, vláčků se zvuky a elektrických vláčků. Tam jednoznačně doporučujeme Brio, které má tyto výrobku propracované a kvalitní a zaplacená cena se určitě vyplatí. Pokud chceme levnější mašinku, šáhneme po elektrických mašinkách Maxim a až jako třetí teprve po mašinkách BigJigs. Nově se letos etablovala na našem trhu firma HAPE, která se zdá být kvalitou podobná firmě Brio, ale je levnější. Ještě bych mohl zmínit německé firmy, jako je Eichhorn, RA Konrad, KidKraft a pod. Pořád platí že se vždy jedná o stejný systém.

            No a jsme u firmy Maxim. Brio má kvalitní mašinky a elektronické výrobky, Bigjigs levné koleje. Maxim má velmi zajímavé komponenty, které zatím ostatní nemají. Za všechny mohu jmenovat např. samovyjížděcí depo, které po zmáčknutí knoflíku na střeše vysune mašinku, nebo tzv. ,,cinkací“ závory, kde jsou v kolejích snímače na magnet a tudíž se po projetí jakékoliv mašinky rozblikají a rozcinkají. Do třetice mohu zmínit třeba myčku vlaků, kdy pomocí kolečka na střeše otáčíme válci uvnitř proti sobě a v podstatě automaticky protáhneme (umyjeme) mašinku skrz myčku.

 

            Tak snad to pro dnešek stačí, pokud by někdo z Vás narazil na další nejasnosti, stačí nás kontaktovat a to jak mailem, tak telefonicky, případně přes náš on-line chat. Jsme tu jen pro Vás !

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem