Kompatibilita jednotlivých výrobků

Dřevěné vláčkodráhy – jak je to se vzájemnou  kompatibilitou různých výrobců ?

Tuto otázku slýchám při přímém prodeji několikrát denně: A bude to pasovat na naše dřevěné koleje z Ikea ( Maxim, Woody…) atd . ?

Odpověď je v podstatě jednoznačná. Ano ! Dá se říct, že až na malé detaily, k sobě jednotlivé komponenty pro dřevěné vláčkodráhy od různých výrobců pasují.

V čem jsou tedy největší rozdíly?
Co se týká jednotlivých výrobců dřevěných kolejí , mají různé koncovky pro zapojení, ale v podstatě se liší pouze v ,,samčí“ části, tedy v tom čudlíku, který má Ikea plastový pružinový, ostatní výrobci pak buď dřevěnou, nebo plastovou kuličku na trnu, či výřez coby součást většinou rovné kolejky. Co se, ale, týká té ,,samičí“ části, tedy té dirky, nebo – chcete-li , výřezu v dřevěné koleji, ten je z 97 % u všech výrobců stejný. Zbylá 3 % se týkají spíše nedokonalého zpracování, či nepřesnosti při výrobě, než jiného systému, či úmyslu.

Další rozdíl bývá v použitém materiálu – obecně platí, že levnější komponenty jsou z měkkého dřeva, nebo z MDF materiálu ( Tesco (Carousel), některé neznačkové dráhy a komponenty), ty kvalitnější potom z tvrdého dřeva (BigJigs, Woody, Ikea, Maxim atd.)
Další rozdíl – velmi nepatrný – je ve výšce ( síle, tloušťce) kolejniček, kdy některé – zejména Woody – je cca o 1 mm vyšší. Ze zkušenosti víme, že je to úplně fuk a nehraje to s ohledem na funkčnost vůbec žádnou roli.

Ještě se nás docela často zákazníci ptají na kompatibilitu s méně známými firmami, jako jsou např. německé Eichhorn či RaKonrad, nebo Americká Thomas and Friends, která má kolejky příčně rýhované. I tyto systémy jsou plně kompatibilní s ostatními. Dokonce i dřevěná verze mašinek a nebo např. depa z pohádek Chuggington je s těmito systémy kompatibilní, přestože je třeba depo celoplastové.

Závěrem ještě jedna otázka, se kterou se setkáváme: Pokud koupím více elektrických mašinek na dálkové ovládání, nebudou se vzájemně rušit?

Nebudou, každá má svojí unikátní rádiovou frekvenci na jiném kmitočtu, takže jich může fungovat několik na jedné dráze zcela nezávisle.

Peterka
Rarasek.com